6 – 7 жовтня 2015 р. в Університеті відбулася ІVМіжнародна науково-практична конференція «Гендерна політика міст: історія та сучасність», співорганізаторами якої стали:Міністерство освіти і науки України, Харківська обласна державна адміністрація, Харківська міська рада, Міжнародний проект «OPENforyoungwomen», Міжнародна програма ООН-Жінки в Україні, ГО Гендерний інформаційно-аналітичний центр «Крона». Мета проведення заходу: узагальнення досвіду реалізації гендерної політики України відповідно до Цілей Тисячоліття (встановлені ООН для досягнення у 2015 р.).
Пленарне засідання відкрив ректор Університету, д.держ.упр., проф. Бабаєв Володимир Миколайович. Він відмітив сучасні тенденції щодо місця жінки, як у репродуктивній, так і продуктивній сферах (соціально-економічній, політичній, мистецькій, освітній і т. ін.). Університет пропонує унікальні консалтингові послуги з використання гендермейнстрімінгу для територіального розвитку громад. Тому цілком логічною є співпраця Гендерного центру ХНУМГ ім. О. Бекетова зХарківською обласною державною адміністрацією в рамках Державної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків на період до 2016 р. Це засвідчив у своєму виступі заступник голови департаменту науки і освіти ХОДА Труш Олександр Олегович.
Представники міжнародних організацій, що брали участь у конференційних подіях, наголошували на важливості гендерної політики міст з точки зору питань безпеки: Ольга Климовська – координаторка Дитячого фонду ООН (UNICEF), Маргарита Васгес – спостерігачСпеціальної моніторингової місії в Україні Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОSCE), Олена Зима - консультант міжнародної мережі «OPENforyoungwomen». На часі для обговорення стали питання виконання Резолюції Ради Безпеки ООН № 1335 щодо жінок, миру та безпеки в умовах військового конфлікту та постконфліктних ситуацій.
Неоціненну міжнародну підтримку конференції надало Генеральне Консульство Республіки Польща у Харкові. За сприяння якого, під час конференції відбулося урочисте відкриття виставки, присвяченої видатній жінці в науці Марії Склодовської-Кюрі. Віце-консул Генеральне Консульство Республіки Польща у Харкові Ян Здановські відмітив важливість рівної участі жінок та чоловіків у всіх напрямках діяльності і як яскравий взірець успіху жінки на рівні з чоловіками в науці навів приклад видатної Польської вченої Марії Склодовської-Кюрі ім’ям якої наразі названа нова наукова програма Європейського Союзу.
Директорка Гендерного центру ХНУМГ ім. О. Бекетова к.е.н., доц. Бібік
Наталя Валеріївна відмітила, що Університет, в рамках партнерства з Фондом ім. Фрідриха Еберта, є активним учасником Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти ВНЗ. Учасники конференції отримали примірники спеціального видання Фонду ім. Фрідриха Еберта «Впровадження гендерних підходів в систему вищої освіти України», у якому презентовано інноваційний досвід Гендерного центру нашого університету з розробки гендерночутливих освітніх технологій (зокрема, гендерної урбаністики).
У конференційних заходах брали участь, крім науковців, національних експертів з гендерної політики, фахівці органів місцевого самоврядування, а також представники осередків гендерної освіти ВНЗ України, громадських організацій. Так, доц. ХНЕУ ім. С.Кузнеця Юля Бєлікова презентувала роботу Українського гендерного індустріального комітету з реклами, доц. ХНПУ ім. Г.Сковороди Марина Вороніна – Української асоціації жіночої історії. Особливий резонанс отримав виступ директора ГІАЦ «Крона» Олега Марущенка, який презентував спецвипуск журналу «Я» - «Гендер і локація», авторка першої статті у якому – координаторка проектів Гендерного центру університету, доц. кафедри історії і культурології Галина Фесенко. Питання гендерної урбаністики також яскраво були презентовані Євгенією Губкіною – співзасновницею ГO «Urban Forms Center», Оленою Стрельник – докторанткою КНУ ім. Т. Шевченка.
Неординарними для конференції стали заходи, проведені в рамках проекту «Жінки – це 50 % успіху України» (ГІАЦ «КРОНА»за сприяння міжнародної організації National Democratic Institute (NDI) та фінансової підтримки Уряду Швеції): Круглий стіл «Жінки у політиці: основні виклики» таПублічна дискусія «Чоловіки за жінок у політиці». Серед спікерів-чоловіків ґрунтовними доповідями учасникам запам’яталися ВалерійСичов - заступник начальника управління у справах сім’ї та молоді Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради, Ігор Рассоха - к. філос. н., доц., доцент кафедри історії і культурології, Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова; радник голови Харківської обласної державної адміністрації на громадських засадах, експерт з гендерних питань. У публічній дискусії брали участь представники факультету електричного транспорту нашого університету (студент 2 курсу Дмитро Дорогавцев (переможець ІХ регіонального наукового конкурсу молодих вчених «Гендерна політика очима української молоді») та його науковий керівник ст. викл. Артем Сосіпатров). Ними була презентована концепція міської політики з точки зору створення гендерночутливої транспортної системи.
Організаторам конференції вдалося сформувати цікаві секції: «Конструювання гендерної ідентичності у контексті історичних трансформацій міст», «Гендерні підходи у формуванні соціальної політики українських міст», «Гендер: соціокультурні контексти міста». Найбільший резонанс викликала робота секції «Гендерночутливий освітній простір міста», на якій головували директорка Гендерного центру, доц. Наталія Бібік та головний спеціаліст Департаменту науки та освіти ХОДА Наталія Сухорукова. Учасникам вдалося окреслити питання імплементації гендерних підходів у роботу навчальних закладів, спираючись як на кращі міжнародні практики (Юліана Дьоміна – викладачка гендерних студій Стокгольмського університету), так і вітчизняні. Університет на секції був представлений двома цікавими доповідями: Наталії Тріпутіної - про видатних жінок-бібліотекарок, Людмили Швець – про роботу над проектуванням Дитячого центру ХНУМГ ім. О. Бекетова. Яскравим завершенням роботи секції стала презентація дизайн-проектів самими авторами – студентами 3 курсу факультету АДОМ.
Також слід відзначити, що вперше за історію проведення конференції, відбулася спеціальна мистецька акція – кінопоказ документального фільму про гендерні права (з репертуару Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «DOCUDAYSUA») та його обговорення. Юрій Чумак – регіональний партнер DocudaysUA на Харківщині, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» – розповів про Фестиваль та його Мандрівну формацію, а також про діяльність кіноклубів медіа-просвіти з прав людини. До уваги учасників конференції правозахисник представив фільм естонської режисерки Мадлі Ляене «Абетка», що оповідає про нелегку долю молодої дівчини, мешканки Ліберії. Стрічка щирі емоції у глядачів та спричинила жваве обговорення серед експерток та громадських активісток.
Організатори конференції сподіваються на продовження співпраці з міжнародними та українськими партнерами й запрошують усіх, хто цікавиться питаннями сталого розвитку міст, стратегіями створення міст, комфортних для УСІХ, до участі у наступних заходах Гендерного центру Університету.
Редакційна колегія:
Наталія Бібік: к.е.н., доц.; директорка Гендерного центру Харківського національного університету міського господарства ім. О.експертка з гендерного бюджетування ;
Галина Фесенко - к.філос.н., доц.; координаторка проектів Гендерного центру Харківського національного університету міського господарства ім. О. ;
експертка з гендерної урбаністики
Олександр Першай – Ph.D. в дослідженнях культури; к. філол. наук: Центр гендерних досліджень Європейського гуманітарного університету (Вільнюс, Литва), редактор освітнього альманаху «ЖIНКИ В ПОЛIТИЦІ: НОВI ПIДХОДИ ДО ПОЛIТИЧНОГО» («WOMEN IN POLITICS: NEW APPROACHES TO THE POLITICAL»)
Гендерний центр Харківського національного університету міського господарства імені О.М.Бекетова
Директорка: к.е.н., доц. Бібік Наталія Валеріївна This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Координаторка проектів: к.філос.н., доц. Фесенко Галина Григорівна